Přechod Slezských Beskyd 2013

– BSC – dne 27. až 29. září 2013

MrakyŘezba

Den první – Příjezd a cesta na hřeben na chatu Gírová

Fotogalerie

Po cestě vlakem jsme vystoupili na nádraží v Mostech u Jablunkova a odsud jsme se již po svých vydali nahoru na hřeben s cílem dorazit na chatu Gírová a ubytovat se. Hned za Mosty jsme se zastavili na Grůni, kde byly kolem stylového hotelu vystaveny četné lidové dřevořezby. Po náležité prohlídce využil ještě Martin ke svému potěšení bobovou dráhu zde vybudovanou za evropské peníze. Člověka zarazí, zda je právě tohle rozumné využití evropských peněz. Určitě existuje mnoho lepších způsobů jak zdejšímu regionu pomoci. Pak jsme již začali stoupat do hor, kde nás opět  zastavilo místo s krásně rozkvetlými ocúny. To bylo samozřejmě něco pro nás. Místo jsme řádně profotili. Pak jsme se cestou přes Studeničný zastavovali u nálezů hub, kterých tnásu rostlo opravdu hodně a u nesčetně pěkných výhledů do kraje. Trochu nám komlikoval postup sesuv hřebene, kde s cestou ujela i část kopce a my museli pěšinou mimo lesem. Ale nakonec jsme dorazili na chatu Gírová, kde nás již očekával Jarda, který přijel na kole. Prostě mu to nedalo, pohyb na kole je pro něj přirozenější než-li chůze. Den jsme zakončili večeří na chatě.

Den druhý – Z chaty Gírová přes Trojmezí do polské chaty Stožek  Fotogalerie

Ráno jsme se probudili do nádherného dne. Tráva byla již trochu ojínělá a dole pod námi v údolí se povalovaly mraky. Kouzelná atmosféra. Po rychlé snídani jsme vyrazili na hřeben a dlouho se kochali výhledy na hladinu mraků pod námi. Šli jsme hřebenem Komorovského Grůně do nejvýchodnější obce Hrčava, kde jsme si prohlédli kostelík a značné množství lidových staveb s výhledem na slovenské hory. Hranice byla kousek od nás. Pak jsme se vydali ne Trojmezí, kde se stýkají hranice Česka, Polska a Slovenska. Zde jsme si udělali přestávku. Pak jsme postupovali po polském území až do Bukovce a kochali se opravdu pěknou přírodou. I počasí nám stále přálo. Z Bukovce jsme pokračovali na nejvýchodnější část českého území, který je i takto označen. Pak jsme prošli celým Bukovcem a vydali se na Ostrou horu. Tím jsme se dostali opět zpátky nahoru do hor. Pokračovali jsme pře Bahenec a Plenisko až jsme vystoupali na polský hřeben na Stožku s Horským turistickým střediskem na Stožku. Tady nás již čekala večeře a ubytování.

Den třetí – Z chaty Stožek přes Čantoryji do Třince a domů  Fotogalerie

Krásné počasí pokračovalo a tak jsme ihned po probuzení spěchali udělat několik snímků ze sjezdovky pod chatou kraje na polské straně. Pak jsme již po krátké snídani nedočkavě vyrazili na poslední část cesty. Ani zde nejsme nebyli ochuzení o divukrásné podzimní výhledy do kraje. Prošli jsme hřeben Malého Stožku a velký Sošov až jsme se vyškábali na vrch Velké Čantoryje s rozhlednou. Dobře umístěná s perfektním rozhledem. Na chatě pod Čantoryjí jsme si dali znamenitý oběd u místního grilu a pak se vydali na poslední, 13 km dlouhou část, dolů do Třince. Šli jsme krásnou přírodou do Vedryně, kde jsme si neodpustili prohlídku historických vápenných pecí, které kdysi zásobovaly Třinec vápnem. Kousek nad Vedryní jsme si ještě prohlédli užovku, která líně lezla přes silnici. A pak jsme již dorazili do Třince a hurá na vlak domů.

Toto putování se vydařilo. Zdejší kraj má opravdu rázovité kouzlo.

Krajina